info@dinamikbilinc.com

ÜYE GİRİŞİ

ÜYE GİRİŞİ

E-posta Adresiniz *
Şifreniz *
Beni Hatırla

Stres, yaşamın doğal bir parçasıdır. “Bizi rahatsız eden, stres yaratan düşüncelerle doluyken, huzura kavuşmak için çeşitli yollar ararız. Kimi zaman mücadele eder, kimi zaman sorunları görmezden gelmeyi seçebiliriz. Böylelikle yok olup gideceklerini umarız.” (Şimdiki Zamanın İçinde, Mindfulness Koton Yayın) Bazen de zor durumlarda

kontrolü ele almak için, her şeyi birden yapmaya çalışır, iş yükümüzü daha da artırırız. Ancak bunlar genellikle daha ağır yaşam koşullarına yol açar, bizi daha zorlar. Stresle baş etmenin bir yolu da farkındalığı bilinçli olarak yönetmeyi öğrenmektir. Yaşamımızın tam kontrolünü sağlayamayız, ancak farkındalık uygulamalarıyla, zihnimizi sakinleştirebilir, zorluklarla daha kolay baş edebilir, iç gücümüzü ve verimliliğimizi arttırabiliriz.  

“Çok eski zamanlarda Hindistan’da askerlerden kaçan bir hızsız, karanlık bir sokağa girer. Kenarda bir dilenci uyumaktadır. Çaldığı küçük ama son derece değerli taşla yakalanmak istemeyen hırsız, bu taşı uyuyan dilencinin cebine koyar. Daha sonra dilenciyi bulup taşı ondan almayı amaçlamaktadır. Ancak kaçarken askerler tarafından öldürülür. Dilenci artık zengin bir adamdır, cebindeki değerli taş nedeniyle hayat boyu zenginlik içinde yaşayabilir. Ancak hiç cebine bakmadığı için ne denli zengin olduğunu bilemeden hayatının sonuna kadar dilenci olarak yaşar.” (Search Inside Yourself/ Kendini İçinde Ara, C. M. Tan)

İnsanın kaygısını yatıştırıp, sakinleşmesi, yargısız bir farkındalıkla yaşamında olanlara ve kendine bakmayı öğrenmesi, içindeki “gizli hazinelere” ulaşmasına, kendisiyle barış kurmasına ve duygusal (ve tabi ki sosyal) anlamda zenginleşmesine yardım eder.

X

Right Click

No right click